Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Філософська думка в Україні: Біобібліографічний словник. — К., 2002. — С. 94.]

Попередня     Головна     Наступна

КИСІЛЬ Адам Григорович (1600 — 03.05.1653) — політик і мислитель, відомий діяч на теренах королівської Польщі XVII ст. Народився у с. Низкиничі на Волині. Освіту здобув у Замойській академії (домашнім учителем К. був К. Сакович). Займався дипломатичною діяльністю, обіймав посади чернігівського підкоморія (1633 — 39) та каштеляна (1639 — 45), київ. каштеляна (1645 — 48), брацлавського (1648) і київського (1649 — 51) воєводи. Похований у Низкиничах.

У своїх численних промовах у польському Сеймі К. сформулював політико-правову концепцію регіональної українсько-руської шляхетської політ. нації руських сарматів, що, уклавши угоду з польськими сарматами, несуть відповідальність за свою спільноту, очолюють її, забезпечують політико-культурну єдність, релігійні й мовні права, захищають її інтереси і вважають себе рівноправним партнером польської шляхетської нації. Ідучи далі С. Оріховського-Роксолана з його ідеєю самобутнього руського культурноіст. суспільства, К. розвинув політ. та іст. свідомість України-Русі, сприяв перетворенню укр. народу (gens) на укр. націю (natio), тим самим зробивши свій важливий внесок у розбудову нового державницького політ. мислення.Про нього див.: Frank E. Sysyn. Between Poland and the Ukraine. The Dilemma of Adam Kysil, 1600 — 1653. — Cambridge, 1985; Яковенко H. M. Укр. шляхта з кінця XIV до сер. XVII ст. (Волинь і Центральна Україна). — К., 1993.Я. Стратій
Попередня     Головна     Наступна


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . ) 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.