Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том II. Розділ VII.]

Попередня     ТОМ II     Наступна

ТОМ II

Розділ VII. Галичина і Угорська Русь.

Русько-польська боротьба; Ростислав і Ростиславичі; боротьба з Ярополком; ослїпленнє Василька, його пляни, війна 1098-9 рр.; галицька полїтика супроти Волини й Київа; відносини до Угорщини і Візантиї, відносини Польщі; полуднева кольонїзація.


Друге поколїннє Ростиславичів, подїл Галичини і усобиця. Бунт Галича; сполученнє Галичини в руках Володимирка; дальша доля Івана Берладника. Полїтика Володимирка на Руси, кампанії 1144 i 1146 р.; відносини до Польщі й Угорщини; союз в Візантиєю, боротьба з Ізяславом 1149-51, галицькі кампанїї 1150 і 1152 р.; смерть Володимирка; оповіданнє про неї Київської лїтописи, характеристика Володимирка.


Ярослав — його характер і становище, відносини до Ізяслава й кампанїя 1154 р., переміни в галицькій полїтицї супроти Волини; справа Івана Берладника, його похід на Понизє й кінець; відносини до Угорщини й Візантиї; родинні справи Ярослава, повстаннє галицьких бояр, дальші відносини Ярослава до сина; смерть Ярослава. Галицька усобиця, зносини боярства з Романом, утеча Володимира, перше запанованнє Романа в Галичу, угорська окупація, похід Ростислава Берладничича, поворот Володимира; його смерть; кінець династиї.


Територія Галичини — границя волинська і польська, карпатське підгірє, пограниче русько-польсько-угорське, границя угорська; полудневе пограниче. Значнїйші осади: Перемишль, Сянок, Ярослав, Звенигород, Городок, Теребовль, Галич, його місце, його памятки, Синевідсько, скальні замки й печери на Підгірю, Покутє і Понизє, Львів.


Внутрішнї відносини, громада в XII в., її становище супроти династиї Романа, її антипатиї до боярства, слабкість громади; розвій боярства, його сконсолїдованнє, становище в XII в., його полїтична програма XII-XIII в., його неудача; культурне житє: сполученнє елєментів східнїх і західнїх — в культурі, в явищах житя.


Угорська Русь, матеріал до пізнання її; її історія; її орґанїзація в XII-XIII в., комітати, суспільна еволюція XI-XIII.в., ґеоґрафічні відміни в сїй еволюції; королївські замки, розвій привілєґіованої власности, економічні обставини, господарство, суспільні верстви, йобадьони; їх упадок; піддані панські, еманципація невільників; етноґрафічні елєменти — руський, мадярський, нїмецький.Попередня     ТОМ II     Наступна

[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том II. Розділ VII.]


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.