Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VI. Розділ II.]

Попередня     ТОМ VI     Наступна

ТОМ VI

Розділ II. Господарство сїльське.

Старе хазяйство й його пережитки: Торг продуктами хазяйства в старій Руси, його предмети, брак попиту на рільничі продукти в XIV-XV в. — симптоми того, характер старого господарства, його пережитки на Полїсю волинськім і київськім, старе господарство на Волини XV в. і пережитки його в XVI, служебні села, иньші пережитки; прикмети старого господарства в Галичинї XIV-XV в., пережитки в XVI в.- ловецтво, пчільництво, пережитки старих обовязків, дань вівсяна, годівля худоби, волоське господарство, його виродженнє. Двірське господарство Зах. України в першій пол. XVI в. — приклади його: королївщина сяніцка, любачівська, дрогобицька, рогатинська. Загальний образ старого господарства — хлїборобство, ловецтво, рибальство, пчільництво, скотарство; Литовський Статут як ілюстрація старого господарства, охорона ловецтва; слабкість двірського господарства; розмірний розвій хлїборобства в Галичинї; нормальні напрями розвою й його пертубації.


Розвій вивозу продуктів господарства в XV-XVI в.: Степенованнє вивозу. Вивіз футер. Вивіз воску і меду. Експорт худоби, гурти волові, статистика їх з городецьких митних записок, полекші для шляхетських гуртів, кілька статистичних дат з поч. XVII в.. Експорт риби: торг рибою, соленнє її, стави, їх експльоатація.


Розвій вивозу продуктів господарства в XV-XVI в.: Експорт товарів лїсових, ґданський торг деревом, цїни на дерево у нас і за границею, виріб лїсових товарів — звістки з любомльської і ратненської королївщини, нищеннє лїсів, проба державної монополїї в в. кн. Литовськім, знесеннє її, виріб лїсових товарів в Українї східнїй, нищеннє лїсів.


Експорт збіжа й його впливи: Розвій попиту, ґданський торг, район його попиту, розвій експорту на українській території — в басейнї Буга і Сяну, на Волини, зріст цїн, розвій хлїборобства на вивіз, зріст фільваркового господарства, розширеннє його площі, забираннє селянських ґрунтів, дробленнє селянських господарств, зріст господарств малоземельних, загородники в Перемищинї і Сяніччинї, в королївщинї Львівській, зріст панщини, „новини"; безземеленнє селян в маєтностях приватних; пролєтарізація селян в землях центральних і східнїх.


Форми промислу звязані з сїльським господарством: Вареннє соли, його технїка, праця наємна і панщинна, розміри продукції, район збуту. Руди. Селїтряні бурти. Гути й папірнї. Промисел млинський, млинський примус, валила, тартаки, форми великого млинського промислу. Вареннє пива, селянське пивовареннє й його обмеження; вареннє меду, паленнє горілки; значіннє сих промислів в балансї великого господарства. Загальні замітки, нераціональність шляхетського господарства, торговий баланс Польщі, надмірний вивіз, вичерпаннє природних богацтв.Попередня     ТОМ VI     Наступна

[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VI. Розділ II.]


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.