Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ I.]

Попередня     ТОМ VII     Наступна

ТОМ VII

Розділ I. Східно-полуднева Україна в XV-XVI вв.

Вступне слово.


Загальний погляд, спеціальний інтерес східно-українського житя, трудности дослїдження.


Східня Україна і її кольонїзація до татарських погромів XVI в.: Фізичні обставини східно-українського життя, богацтво природи, українське дозвіллє.


Східня Україна і її кольонїзація до татарських погромів XVI в.: Процес упадку східно-українського житя, здичіннє Східньої України.


Східня Україна і її кольонїзація до татарських погромів XVI в.: Відродженнє державного житя під литовською зверхністю, заходи оборонні і кольонїзаційні за Витовта, роздача маєтностей, ослабленнє по Витовтї, дїяльність Олельковичів. Кольонїзація XV віку: замки на степовім пограничу, воєннослужебна кольонїзація в Браславщинї, Київщинї і за Днїпром, селянські воєнно-служебні громади, система замків, господарство.


Татарські напади і воєнна оборона XVI в.: Погром 1482 р. і заходи оборони, полїтика окупів і задарювань, переговори 1510-х років і татарські спустошення, оборона західнього погранича, угода 1512 р. і її безплодність, татарські пустошення 1513-6 р., орґанїзація оборони 1518 р., погром під Сокалем і „ординація" 1520 р., татарські й турецькі напади 1520-х років, спустошеннє Західньої України 1524 р., погром Татар 1526/7 р., напади 1528-1530 рр.


Татарські напади і воєнна оборона XVI в.: Результати татарських пустошень. Орґанїзація оборони — замки, їх устрій і оборонні засоби, хиби конструкційні і иньші причини малої здатности для людности, брак воєнних залог, лихий стан замків.


Кольонїзаційні обставини і самооборона людности: Значіннє замків, людність в 1-ій пол. XVI в. вся тулить ся при них, брак властивих сїльських осад на сх.-пол. Понїпровю, бідність кольонїзації на Побожу і в захід. Київщинї, Житомирщина, Біла Церква і Звенигородщина, Побоже.


Кольонїзаційні обставини і самооборона людности: Необезпеченість українського житя. Воєнна самооборона людности, її загартованнє, українське дозвілє і притяганнє ним людности, уходництво, уходницькі промисли.


Кольонїзаційні обставини і самооборона людности: Небезпечні обставини уходницького господарства, татарські напади, переход уходництва в партизанську війну, добичництво, зачіпки з Татарами. Походи на Татар 1493-1523 р., набіг на Очаків 1528 р., партизаньська війна як спорт і промисл, оповідання Претвича, пограничники Зах. України, розвій пограничної війни.Попередня     ТОМ VII     Наступна

[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ I.]


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.