Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ V.]

Попередня     ТОМ VII     Наступна

ТОМ VII

Розділ V. Східня Україна і козачина на порозї XVII в. Соціальне значіннє козацтва.

Зріст східно-української кольонїзації і зріст козачини, сформованнє козацької верстви й соціально-полїтичне значіннє козацтва:Значіннє війн 1590-х років і матеріалів про них для вияснення еволюції й значіння козачини. Невиробленість козацької проґрами в 1590-х рр.


Зріст східно-української кольонїзації і зріст козачини, сформованнє козацької верстви й соціально-полїтичне значіннє козацтва:Грізний зріст козачини, його причини: зріст кольонїзації східньої України, еміґрація з зах. і півн. України, різкі кольонїзаційнї зміни за півстолїтє.


Зріст східно-української кольонїзації і зріст козачини, сформованнє козацької верстви й соціально-полїтичне значіннє козацтва: Завдання і цїли еміґрації, панський похід по слїдам еміґрантів, стріча еміґрації з підданством, тутешнї форми його, дражливість еміґрації до панських претенсій.


Зріст східно-української кольонїзації і зріст козачини, сформованнє козацької верстви й соціально-полїтичне значіннє козацтва:Козацтво як вихід для соціальних змагань еміґрації, вплив правительственних реформ на сформованнє козацького імунїтету, правительственні заходи коло розщеплення козачини, її одноцїльність, козацький присуд як принціп, соціальна вартість козацького титулу, східно-українські маси переходять в ряди козачини, зміна характера козачини під вливом господарської людности.


Зріст східно-української кольонїзації і зріст козачини, сформованнє козацької верстви й соціально-полїтичне значіннє козацтва:Оцїнка соціального значіння козачини в шляхетських кругах; прикрости шляхтї від козачини, стація, приставства, лежі, „непослушність" людности, статистика „непослушних", заходи шляхти против непослушности, ухвали соймові 1601-1609 рр., виключеннє козацького імунїтету з маєтностей панських і духовних, спори з сього приводу на комісіях.


Козацький устрій і побут кінця XVI і початків XVII в.:Орґанїзація низова, Сїч, число козацького війська, його орґанїзація, його подїл, старшина козацька, козацька канцелярія, термінольоґія, власть гетьманська, рада, її практика, шляхта в козацькім війську.


Козацький устрій і побут кінця XVI і початків XVII в.:Оповідання сучасників про козацьке військо і козацький побут: Лясоти, Папроцкого, Ґамберіні, Якуба Собєского, Старовольского, Бопляна — загальна характеристика, морські походи, вибори гетьмана і гетьманська власть, репутація козацької відваги; козацький аскетизм, теорія про впливи західнїх монашо-рицарських брацтв на орґанїзацію Сїчи.


Козацькі рухи 1590-х років на тлї козацької еволюції й дальший її розвій: Рух на волость, оповідання Вишневецького і Жолкєвского про козацькі пляни перевороту, їх перебільшування і реальні підстави, питаннє про проґраму рухів 1590-х років — невитриманнє проґрами навіть чисто козацької; причини рухів: поясненнє Пясєцкого і нестійність його, стихійність і хаотичність рухів, розвій добичництва, безуспішність репресій, вплив кампанїї на пізнїйшу козацьку тактику, відродженнє й успіхи козачини в перших десятилїтях XVII в., осела козачина на волости й початки роздїлу козачини низової й городової, зріст козацької сили й козацької проґрами.Попередня     ТОМ VII     Наступна

[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том VII. Розділ V.]


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.