Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том IX. Розділ XIII.]

Попередня     ТОМ IX     Наступна

ТОМ IX

Розділ XIII. Кілька загальних завважень.

Традиційний погляд на Хмельниччину як цілість, “визволеннє” і відновленнє прав, “боротьба за віру”, ідея всенародности, полєміка на сім ґрунті і проби характеристики клясової фізіономії Хмельницького й його близшого окруження, державницький аспект, ідеалізація і протести против неї, Кулішеві панеґірики і засудження, Антоновичева апольоґія Хмельницького.


Гетьман і старшинський осередок -питання суцільности і солідарности, роля й індивідуальність Богдана, наскільки він підіймався над иншими коз. діячами, оптимістична оцінка його індивідуальности у Кубалі, влучні риси сеї індивідуальности, проби розвинути державно-конституційні прикмети його діяльности у Липинського.


Брак суцільности в політиці Хм-го і його окруження, ріжниці між домаганням р. 1648 і 1649, між 1649-54 і 1655. Хто робив укр. політику в початках Хмельниччини, перелом під впливами Київського осередка в 1649, хибна інтерпретація Збо.рівського договору, упадок укр. революції, нидіннє і розпорошеннє сил, Переяславська умова не вносить в політичні пляни ясної перспективи, нові пляни 1655 р., вони продовжуються по смерти Хм.-між Хмельниччиною і Вигівщиною нема межі.


Сильні і слабі сторони індивідуальности Богдана, Хм. як провідник мас і як державний політик, Виговський як керівник політики Хмельницького, помилки сеї політики в відносинах до Польщі, Молдавії, Москви, Швеції, Семигороду, московські політики використовують сі помилки, фатальні відносини кримські, слабина державної і соціяльної творчости — творча безсилість “бувших людей Річи посполитої”, недостача нових ідей.


Незабезпеченість селянства, конфлікти козацтва і міщанства, селянство і міщанство тікають з-під гетьманського уряду. Імпозантні сторони козацького ладу — справність козацької машини під рукою Хмельницького, але недостача конструкційних моментів, механічне повтореннє старих гасл в сфері національній і культурній, “не розвязаний вузол соціяльних і політичних протилежностей”, бунти, гетьман готов кинути Україну, панські пляни старшини, повстання селянства, “Руїна” вже за Богдана, розходженнє навіть з духовенством — елєментом що нібито найбільш виграв, об'єктивні причини сих хиб — тяжкі історичні дефекти укр. життя. В чім же чари Хмельниччини. Її вага для наступних віків.Попередня     ТОМ IX     Наступна

[М. Грушевський. Історія України-Руси. Том IX. Розділ XIII.]


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.