Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Делімарський Р. Маґдебургзьке право у Києві. — К., 1996. — С. 132-133.]

Попередня     Головна     Наступна





Феміда


Про статую Феміди на київській ратуші згадують лише пізніші автори. Це цілком слушно, бо її зроблено, згідно з надписом, лише у 1777 р. Закревський зазначає, що вона містилась на фронтоні над галереєю другого поверху й за розміром була колоссальная. Проте це значне перебільшення. Висота Феміди разом зі сферою, на котрій вона стоїть, ледве сягала 1,5 метра. Богиня в піднятій правиці тримала меч (від нього зберігся тільки ефес), у лівій — терези (не збереглися). Пов’язка, що традиційно була на очах грецької Феміди, — у київської піднята на лоба.

Богиня правосуддя спокійно дивиться на підсудних. На ній поколінна верхня одежа з широкими рукавами, оторочена знизу. Поверх неї щось подібне до панцира, який можна часто зустріти на постатях святих жінок в українських образах. Спідня одежа довга, з-під неї виглядають босі ступні ніг. Сфера, що на ній стоїть богиня, приплюснута. На ній напис: «зделана 1777 года за правлення Гпдина надворного советника войта Григория Сидоровича Пивоварова бурмистра Димитрия Александровича и райцы Николая Леонтовича». Фігура мідна, склепана з двох частин. Руки від ліктів, а також сфера, на якій стоїть Феміда, викуті з окремих блятів.

Київська Феміда — рідкісний і цінний зразок української скульптури цивільного характеру на класичну тему. /133/


Статуя Феміди з будинку Київської ратуші. Металопластика. 1777 р. (Знаходиться в музеї історії Києва). /134/









Попередня     Головна     Наступна


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )



 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.