Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Делімарський Р. Маґдебургзьке право у Києві. — К., 1996. — С. 140-141.]

Попередня     Головна     Наступна


Монумент в пам’ять повернення маґдебургзького права Києву (або нижній пам’ятник Володимиру)Імператор Павло I повернув Києву знищене Катериною II маґдебургзьке право у 1797 році. А його син, Олександр I, наприкінці 1802 р. підтвердив привілейований стан міста. Вдячні кияни в пам’ять про цю подію збудували монумент — колону над Хрещатицьким джерелом, що, за старими переказами, було пов’язане з хрещенням киян. Цей пам’ятник, звичайно, і називають пам’ятником хрещення, або нижнім пам’ятником князю Володимиру, згідно з написом на ньому: «святому Владимиру просветителю России». Але інший напис з’ясовує головну мету його встановлення. На нижньому русті колони, на дошці написано: «усердием киевского гражданства за утверждение прав древния сея столицы Всероссийским імператором Олександром I 1802, сентября 15 дня».


Монумент в пам’ять повернення маґдебургзького права Києву, або нижній пам’ятник Володимиру. З малюнка М. Закревського (Знаходиться в музеї історії Києва).


Цей монумент є простим, але досить нешаблонним пам’ятником старого київського будівництва. Верхня його частина є колоною тосканського ордену, яка увінчана хрестом. Нижня частина /141/ рустована і складається з двох оригінально сполучених напіварок, які відіграють роль підніжжя для колони. Загальна висота пам’ятника 10 сажн. 2 арш. 2929 Щербаківський Д. Вказ. праця. — С. 263. /142/

Попередня     Головна     Наступна


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . ) 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.