Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Головна


Слово про князівАНОНІМ

"Слово про князів" — анонімна пам'ятка давньоукраїнської літератури XII ст., відома лише зі списків XV — XVII ст. Є й інші варіанти назви, пов'язані головним чином з героями "Слова..." — князями-мучениками Борисом і Глібом. У центрі уваги автора "Слова..." — зростаючі непорозуміння й міжусобиці між князями, пов'язані з цим негаразди на Русі. Використовуючи образи особливо шанованих у народі святих Бориса та Гліба, автор наставляє зверхників нації на служіння народу, вказує на їхнє високе призначення бути охоронцями цілісності держави й охоронцями краю, піднімає проблему співвідношення влади і свободи. Людська природа тлумачиться тут як морально-духовна субстанція.

ПОДАНО ЗА: ЛЮДИНА І ДОВКІЛЛЯ. Ч. 2 — С. 29 — 31 (ПЕР. С.БОНДАРЯ).


Енциклопедія Українознавства: «Слово о князьях», або «Слово похвальне на перенесення мощів св. Бориса і Гліба», проповідь невідомого чернігівського єп. кін. 12 в. (можливо 1175), як натяк на ворожнечу між чернігівським кн. Святославом Всеволодовичем і кн. новгород-сіверським Олегом Святославичем. На прикладах кн. Бориса і Гліба та миролюбного кн. чернігівського Давида Ігоревича проповідник доводить потребу мирного співжиття князів, щоб вони не накликали на Русь половців, а піклувалися про добро своєї країни. Талановита пам'ятка літератури 12 в., нагадує «Слово о полку Ігореві»; за своєю формою — типова урочиста промова-проповідь на честь святих.
Тиждень вісімнадцятий після Всіх Святих

СЛОВО ПРО СВЯТИХУчуйте князі, котрі противляться старішій братії й війну позводять і поганих на свою братію призивають, доки не викрив вас Бог на Страшнім Суді! Як святі Борис і Гліб зазнали від брата свого не тільки позбавлення влади, але й позбавлення життя? Ви ж слова жодного від брата стерпіти не можете і за малу кривду ворожнечу смертельну здіймаєте, поміч приймаєте од поганих на свою братію.

Колись ізраїльтяни, напад очікуючи халдейський на Єрусалим, послали до фараона в Єгипет поміч просити, щоби халдеї не полонили Єрусалим. А Бог послав пророка до ізраїльтян, говорячи: "Оскільки не сподівались на Бога, створившого вас, а надію всю на єгиптян поклали, халдеїв я відводжу від вас, проте єгиптяни полонять вас. На кого вповаєте — від тих загинути вам звелю" (Ієр. 37, 1), отак і було. Апостол Павло каже: "Браття, невже між собою віри не маєте й того, хто зміг би розсудити вас, що йдете перед невірними судитись?" (1 Кор. 6, 1 — 6). А євангеліст Іван глаголить: "Коли хтось каже, що Бога любить, а брата свого ненавидить, той неправдомовець" (1 Ів. 4, 2). І сам Господь рече: "З того спізнають усі, що мої ви учні, коли любов будете мати між собою" (Ів. 13, 35).

Пізнайте ж, князі, свою велич і свою честь. Князя діда маєте святого Володимира, що привів до Бога тисячі тисяч і тьму-темряву душ праведних. А яку братію маєте — сих великих чудотворців Бориса і Гліба. Цих наслідуйте, цих образ майте, у цих вчіться! А як сатана колись кине ворожість між братами, то спам'ятайте цих святих, як смерть облюбили вони ліпше прийняти, ніж ворожнечу тримати. І той, хто стерпить і мир хто розпочне, той з ним від Бога рівну мзду отримає.

Скажу ж вам притчу про те, що не в чужій землі було. Давид Святославович, син Святослава Ярославовича, святих Бориса і Гліба брат, той Давид ні з ким ворожнечі не мав. А як хто рать на нього здіймав, він покорою своєю рать припиняв. Княжив у Чернігові, у великім княжінні, тому що старшим був серед братії своєї. А як хто кривду чинив йому з братів, він же усе перебирав на себе. Коли хрест кому цілував, усе життя своє не відступав. Якщо хто не додержувався цілування, він однаково додержувавсь, нікого не скривдив і зла не створив. Брати ж його бачучи таким його, усі його слухали, наче батька, й корились йому, як володарю. У тиші великій було княжіння його. Коли ж зволив Бог взяти душу його од тіла, а хворів він не довго, відчув єпископ Феоктист, що вже князь приставитися хоче, звелів співати канон Хресту. Аж раптом розвівся верх терема і усі жахнулися. Злетів голуб білий і сів йому на грудях. І князь душу випустив, голуб же невидимим став, а храм сповнився благими пахощами. І несли князя в Спас святий пізно по вечірні. Прийшла зірка, стала над хрестом. А коли принесли його в церкву Бориса і Гліба, яку збудував він, перейшла зірка від Спасу і стала над церквою мучеників. Відспівав єпископ князя, а домовина ще недороблена була. Сказав єпископ: "Вже сонце сідає — завтра поховаємо його". Усі, хто сидів над князем, вийшли, а повернувшись повідали єпископові: "Сонце не сідає, а на однім місці стоїть". Здивувався ж єпископ і уславив Бога. А вже коли камінь зрівняли і князя у домовину поклали, — тоді сонце зайшло.

Зрозумійте ж, чада, як Бог виславляє своїх угодників і тих, хто ходить в повеліннях Його. Такі чудеса творив: янгол з'явився в образі голуба, благі пахощі від тіла, з'явилась зірка, що з неба прийшла й понад тілом стала, повелінням Володаря зайти сонце не насмілилось, допоки в домовину тіло святе не поклали були. Яку славу отримає на небесах!

Може скаже хто, що жони не мав? А він і дітей мав! Преподобний Микола Святоша — його син був — й інші два сини. Або ж рече хтось, що дому не мав, ось тому заповідь Господню виконати мав змогу? не раз чув я, що якісь невігласи говорили: "З жоною і з дітьми своїми спастись не можемо". Сей бо князь не один дом мав, а багато, князь був усієї землі Черніговської. Заповідь Володареву виконав у цім житті своїм, ні з ким ворожнечі не мав. Устидайтесь, зі своїми братами ворогуючі й з єдиновірцями своїми! Трусітесь, плачте перед Богом доки слави не згубили з-за єдиної лише своєї злопам'ятливості.

Тож не дай вам Господь, оце почувши, відпасти від слави отих страстотерпників, чий день убієння нині празнуємо, і чудеса яких перед очима вашими явлені. Цих уславимо і цих звеличимо, цих оспіваємо.

Прийди, Давиде, й скажи: "Радійте, праведні у Господі" (Пс. 64, 11). Співай Соломоне: "Праведники вічно живуть, і від Господа награда їх" (Пр. 1, 18). І ось бо й сам Господь прославляє сих святих, промовляючи: "Праведники засяють, як сонце, у славі Отця свого. Де буду Я, там вони будуть зі мною" (Мт. 13, 43). Де Христос з Отцем на престолі, там і сі святі у престола з архангелами безупинно співають пісню янгольську: "Святий Отець, Святий Син і Пресвятий Дух в єдиному Божестві в нескінченні віки!"
Див. також Переклад О. Сліпушко.


ГоловнаОпитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.