Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня       Головна       Наступна

Іаков Мних

ПАМ’ЯТЬ І ПОХВАЛА КНЯЗЮ РУСЬКОМУ ВОЛОДИМИРУ, ЯК ХРЕСТИВСЯ ВОЛОДИМИР І ДІТЕЙ СВОЇХ ХРЕСТИВ, І ВСЮ ЗЕМЛЮ РУСЬКУ ВІД КРАЮ І ДО КРАЮ, І ЯК ХРЕСТИЛАСЬ БАБУСЯ ВОЛОДИМИРА ОЛЬГА, ДО ВОЛОДИМИРА. СПИСАНО ІАКОВОМ МНИХОМ. (МІСЯЦЯ ЛИПНЯ, В 15 ДЕНЬ)Святий апостол Павло, церковний учитель і світило всього світу, посилаючи до Тимофія послання, говорив: «Чадо Тимофій, ти чув від мене про багатьох свідків, то передай вірним людям, які були б здатні й інших навчити». І блаженний апостол євангеліст Лука до Феофіла писав так: «Як уже багато хто почали складати оповіді про відомі нам події, то розсудилося і мені після ретельного вивчення всього спочатку описати тобі, вельмишановний Феофіл, щоб ти зрозумів, що почав Ісус робити і чому навчав». Тому ж Феофілу написав святий апостол Лука Діяння апостолів та Євангеліє. Потім почали писати житія і муки багатьох святих.

Так же і я, недостойний мних Іаков, почувши від багатьох про благовірного князя всієї Руської землі Володимира, сина Святослава, і мало зібравши від великого доброчестя його, написав [про нього] і про синів його, — кажу про святих славних мучеників Бориса і Гліба, — про те, як просвітила благодать Божа серце князю Руському Володимиру, сину Святослава, онука Ігоря, і полюбив його чоловіколюбивий Бог, який хотів врятувати будь-яку людину, і до розуму істинного привести, і як забажав [він] святого хрещення. Як прагне олень до джерела водного, так забажав благовірний князь Володимир святого хрещення, і Бог виконав бажання його, бо пишеться: «Бажання тих, що бояться Його, він виконає, плач їхній почує і врятує їх». І сам Господь сказав: «Просіть і отримаєте, шукайте і знайдете, стукайте і відчинять вам. Бо кожен, хто просить, отримує, хто шукає, знаходить, хто стукає, тому відчиняють». І ще сказав: «Хто буде вірити і хреститися, врятований буде; а хто не буде вірити і не хреститься, засуджений буде».

Знайшов і сприйняв спасіння [Володимир] від бабусі своєї Ольги, яка прийшла у Царгород і прийняла хрещення, і пожила добре перед Богом, різними добрими справами прикрасившись, і померла з миром про Христа Ісуса і у блаженній вірі. Все це чув князь Володимир про бабусю свою Ольгу, названу в святому хрещенні Оленою, і житіє наслідуючи тієї святої цариці Олени — блаженної княгині Ольги; чув це князь Володимир, і запалало Святим Духом серце його, прагнучи святого хрещення. Побачив же Бог бажання серця його, дізнався про доброту його, й обдарував із небес князя Володимира милістю своєю і щедротами у Трійці славимий Бог, Отець і Син і Святий Дух, Бог праведний, що пізнає серця й утроби, який все знає, і просвітив серце князю Руської землі Володимиру, щоб прийняв той святе хрещення.

Хрестився ж сам князь Володимир і дітей своїх, і весь дім свій святим хрещенням просвітив, і звільнив кожну душу, чоловічої статі й жіночої, через святе хрещення. І зрадів, і возвеселився князь Володимир про Бога Давидового, наче святий дивний пророк Аввакум про Господа веселячись і радіючи, про Бога Спаса свого.

О блаженний час і день добрий, сповнений всякого блаженства, в який хрестився князь Володимир! І названий був у святому хрещенні Василем, і дар Божий осінив його, благодать Святого Духа освітила серце його, і почав заповіді Божі виконувати, і жити праведно у Богові, і віру тверду і непорушну тримати. Хрестив же і всю землю Руську від краю і до краю, а язичницьких богів, вірніше, бісів, Перуна і Хорса і багатьох інших, зневажив, і зруйнував ідолів, і відкинув всі безбожні лестощі, і церкву створив кам’яну в ім’я Пресвятої Богородиці, пристанище і спасіння душам вірним, і десятину їй дав, тим самим попів забезпечивши, і сиріт, і вдів, і жебраків. І потім всю землю Руську і гради всі прикрасив святими церквами, і відкинув всі лестощі диявольські, і прийшов від темноти диявольської до світу з дітьми своїми, прийшов до Бога, хрещення прийняв і всю землю Руську вирвав із вуст диявола і до Бога привів і до світла істинного. Сказав Господь через Пророків: «Якщо врятуєш нечестивого від безчестя, то будеш як уста Мої». І став князь Володимир як вуста Божі й людей від лестощів диявола до Бога привів. І скільки радості й веселощів було на землі! Ангели возвеселилися й архангели, і святих душі зраділи — сам Господь сказав: «Скільки радості буває на небесах через одного грішника, що кається». Стільки численних душ по всій землі Руській приведено до Бога через святе хрещення! Похвали всякої діло це удостоєно і духовною радістю сповнено!

О блаженний і триблаженний княже Володимире, благовірний, і христолюбивий, і вітчизнолюбець, велика похвала тобі перед Богом! Те ж блаженний Давид говорив: «Блаженний чоловік, якого урозумляєш Ти, Господи, і наставляєш законам Твоїм, щоб дати йому покій у стражденні дні». Блаженний князь Володимир ухилився від служби дияволу, і прийшов до Христа Бога, Владики свого, і людей своїх привів, і навчив їх служити Богу. Адже сам Господь сказав: «Хто сотворить і навчить [заповідям Господнім], той великим назветься у Царстві небесному». А ти, о блаженний княже Володимире, був апостолом серед князів, всю землю Руську привів до Бога через святе хрещення і навчив людей своїх поклонятися Богу, прославляти й оспівувати Отця і Сина і Святого Духа. І всі люди Руської землі пізнали Бога з твоєю допомогою, божественний княже Володимире!

Зраділи ж ангельські чини, агнці чесні, і нині радіють, вірні, й оспівують і прославляють. Як немовлята єврейські з гілками зустріли Христа, проголошуючи «Осанна!» Христу Богу, переможцеві смерті, так і новообрані люди Руської землі прославили Владику Христа з Отцем і Святим Духом, і до Бога наблизилися через хрещення, і диявола відкинули, і пізнали Бога істинного, Творця і Владику всього створеного, і співають у всі дня життя і в будь-який час пісню чудну, хвалу архангельську: «Слава у вишніх Богу, і на землі мир, і в людині благовоління!»

І ти, блаженний княже Володимире, подібне до Костянтина великого сотворив! Так само, як він вірою великою і любов’ю Божою подвигнувся, утвердив увесь всесвіт любов’ю і вірою і святим хрещенням просвітив увесь світ, і закон Божий у всьому всесвіті заповідав, і розрушив храми ідольські богів з неправдивими іменами, і святі церкви по всьому всесвіту поставив на славу Богу, в Трійці прославленому, Отцю і Сину і Святому Духу, і хрест знайшов — усьому світові порятунок, — з божественною і богомудрою матір’ю своєю святою Оленою і з дітьми багатьма привів до Бога численну кількість через святе хрещення, і требища бісівські знищив, і храми ідольські розрушив, і церквами прикрасив увесь всесвіт і міста, і заповідав у церквах пам’ять святим творити співами і молитвами, і свята святкувати на славу і на хвалу Богу; так же і блаженний князь Володимир сотворив, з бабунею своєю Ольгою [...][2].

Блаженний же князь Володимир, онук Ольги, хрестився сам і дітей своїх, і всю землю Руську охрестив від краю і до краю, храми ідольські і требища всюди розкопав і посік, й ідолів повалив, і всю землю Руську, і міста, і церкви чесними іконами прикрасив, і пам’ять святих у церквах [заповідав] творити співами і молитвами, і святкувати світло свята Господні, три трапези ставлячи: першу — митрополиту з єпископами, і з чорноризцями, і з попами, другу — жебракам і бідним, третю — собі, й боярам своїм, і всім мужам своїм; уподобився царям святим блаженний Володимир — пророку Давиду, царю Ієзекії і триблаженному Осії, і великому Костянтину, — які більш за все обрали й захотіли Божий закон, і послужили Богу всім серцем, і отримали милість Божу, й успадкували рай, і сприйняли Царство Небесне, і спочили з усіма святими, що догодили Богу. Так же і блаженний князь Володимир послужив Богу всім серцем і всією душею.

Не здивуємося, любі, що чудес не творить після смерті — адже багато святих праведників не сотворили чудес, але є святими. Адже сказав колись про це святий Іоанн Златоуст: «Через що впізнаємо й усвідомлюємо святого чоловіка — через чудеса чи через справи?» І сказав: «Через справи впізнаємо, а не через чудеса» — оскільки багато і волхви чудес сотворили бісівським чином. Бо бувають святі апостоли, а бувають лжеапостоли, бувають святі пророки, а бувають лжепророки, слуги диявола; буває і таке чудо, що сам сатана перетворюється в ангела світлого. Але за справами впізнавайте святого, як і сказав апостол: «Плід же духу: любов, терпіння, благочестя, благість, смиренність і утримання. На таких немає закону».

Блаженний же князь Володимир всім серцем і всією душею возлюбив Бога і заповіді його сприйняв і зберіг. І всі країни боялися його і дари приносили йому. І возвеселився у Богові і в святому хрещенні князь Володимир, і восхвалив і прославив Бога за все те, і так, з радістю і смиренням серця, говорив: «Господи, Владико благий, згадав ти про мене і привів мене до світла, і пізнав я тебе, Творця всього створеного. Слава тобі, Боже всіх, Отче Господа нашого Ісуса Христа! Слава тобі з Сином і Святим Духом, що так мене помилував! У темряві був я, дияволу служачи і бісам, але ти мене через святе хрещення просвітив. Був як звір, багато злого творив у язичестві, і жив, як скотина, але ти мене приборкав і навчив своєю благодаттю. Слава тобі, Боже, у Трійці прославлений, Отець і Син і Святий Дух, Трійця Свята, помилуй мене, настав мене на шлях Твій і навчи мене виконувати волю Твою, бо Ти є Бог мій!»

Захопився ж князь Володимир справам святих мужів і житію їх; і возлюбив Авраамове житіє, і став наслідувати його вітчизнолюбство, істину Іакову, смиренність Мойсеєву, беззлобство Давидове, Костянтина, царя великого, першого царя християнського, правовір’я його. Більше за все став милостиню творити князь Володимир: якщо немічні чи старі не могли дійти до княжого двору і необхідне їм узяти, то у двір їм посилав; все необхідне блаженний князь Володимир давав немічним і старим. І не можу сказати про всю його милість: не тільки у домі своєму милостиню творив, але і по всьому місту, і не в Києві одному, але по всій землі Руській — і в містах, і в селах — усюди милостиню творив: голих одягаючи, голодних годуючи, від спраги рятуючи, мандрівникам даруючи милість, церковників шануючи, і люблячи, і милуючи, даючи необхідне, бідних, і сиріт, і вдів, і сліпих, і кульгавих, і хворих — усіх милуючи, й одягаючи, і годуючи, і напуваючи.

І так перебував князь Володимир, добрі справи творячи, благодать Божа просвічувала його серце, і рука Господня допомагала йому, і перемагав він усіх ворогів своїх, і боялися його всі. На кого йшов [війною], того перемагав. Радимичів переміг і данину на них поклав, в’ятичів переміг і данину на них поклав, на тих і на інших. І ятвягів покорив, і срібних болгар переміг, і на хозар пішовши, переміг і данину на них поклав. Надумав же [йти] і на грецький град Корсунь, і так став Богу молитися князь Володимир: «Господи Боже, Владико всіх, цього у тебе прошу: дай мені град взяти, щоб привів я людей християнських і попів у свою землю, і нехай вони научать людей закону християнському». І почув Бог молитви його, і взяв [Володимир] місто Корсунь, і всі глеки церковні, й ікони, і мощі святого священномученика Климента й інших святих. А в ті дні було два царі у Царгороді: Костянтин і Василь. І послав до них Володимир, просячи у них сестру за дружину, щоб та його ще більше направила на християнський закон. І дали йому за жінку сестру свою, і дарів багато прислали до нього, і мощі святих дали йому, і прийняті вони були.

І так добре пожив благовірний князь Володимир і закінчив своє життя у православній вірі у Христа Ісуса, Господа нашого, як і благовірна Ольга — адже і та, відправляючись до Царгорода, прийняла святе хрещення і багато сотворила доброго в житті цьому, перед Богом, і закінчила життя своє у добрій вірі, і спочила з миром, у руку Божу душу передавши.

А коли ще живий був князь Володимир, рать була від печенігів; Володимир же був хворий — і від тієї хвороби передав душу свою у руку Божу.

Молитва князя Володимира. Князь Володимир, залишаючи світ цей, молився, так говорячи: «Господи Боже мій, не знав я Тебе, але помилував Ти мене, і через святе хрещення просвітив мене, і пізнав я Тебе, Боже всіх, святий Творець усього створеного, Отче Господа нашого Ісуса Христа! Слава Тобі [з] Сином і Святим Духом! Владико Боже, не пом’яни моєї злоби, не знав я Тебе в язичництві, нині ж знаю Тебе і відаю. Господи Боже мій, помилуй мене. А якщо хочеш карати і мучити мене за гріхи мої, карай мене сам, Господи, а бісам не віддавай мене».

І так кажучи і молячись Богу, віддав душу свою з миром ангелам Господнім, і помер. Душі ж праведників у руці Божій, і нагорода їм від Господа, і влаштування їм від Вишнього, тому приймуть вінець краси від руки Господньої.

Після святого хрещення пожив князь Володимир 28 років. На друге літо після хрещення до порогів ходив, на третє — Корсуньмісто взяв, на четверте літо церкву кам’яну Святої Богородиці заклав, а на п’яте літо Переяславль заклав. У дев’яте літо блаженний христолюбивий князь Володимир десятину дав церкві Святої Богородиці від майна свого. Адже про це ж сам Господь сказав: «Де скарби ваші, там буде і серце ваше». Блаженний князь Володимир скарб свій на небесах має, схований у милостині і добрих своїх справах — там і серце його, в Царстві Небесному.

І допоміг Бог йому, і сів він у Києві, на місце батька свого Святослава і діда свого Ігоря. А князя Святослава печеніги вбили, і Ярополк сів у Києві, на місце батька свого Святослава, а Олег пішов на нього з військом, і біля міста Овруча міст обвалився з військом, і задавлений був Олег у ямі, а Ярополка вбили у Києві мужі Володимира. І сів у Києві князь Володимир у восьме літо після смерті батька свого Святослава, місяця червня, в 11 день, у літо 6486 (977(978). Хрестився ж князь Володимир у 10-е літо після убивства брата свого Ярополка.

Каявся і плакав блаженний князь Володимир по все те, що зробив він у язичництві, не знаючи Бога. Пізнав же Бога істинного, Творця небес і землі, покаявся у всьому, і відкинув диявола і бісів і всі служби їхні, і став служити Богу добрими справами своїми і милостинями. Помер з миром місяця липня в 15 день, у літо 6523 (1014(1015), у Христі Ісусі, у Богові нашому.


Переклад Оксани Сліпушко


[1] Переклад тексту зроблено за виданням: Память и похвала князю Владимиру и его Житие по сп. 1494 г. // Записки Академии наук по историко-филологическому отделению. — Спб., 1897. — Т. 1, № 6. — С. 2 — 8 (Публікація В. І. Срезневського (За винятком Похвали Ользі, що має самостійне значення).

[2] Далі йде Похвала Ользі, текст якої опускається у нашій публікації.[За виданням: Тисяча років української суспільно-політичної думки. У 9-ти т. — К., 2001. — Том I. — С. 223-229.]

Див. також переклад С. Бондаря

Попередня       Головна       НаступнаОпитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.