Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня       Головна       Наступна

СЛОВО ПРО ПОГИБЕЛЬ РУСЬКОЇ ЗЕМЛІ [1] ПО СМЕРТІ ВЕЛИКОГО КНЯЗЯ ЯРОСЛАВА [2]О світло світла і украсно прикрашена земля Руськая!

І багатьма красотами дивуєш ти:

озерами численними дивуєш ти,

ріками і криницями освяченими,

горами крутими і могилами високими,

дібровами чистими і полями чудовими,

звірами всілякими і птахами незліченними,

містами великими і селами чудовими,

садами монастирськими і будовами церковними.

князями грізними і боярами чесними — вельможами численними.

Всього єси наповнена, земля Руськая,

о правовірна віра християнськая!

Звідси до угрів і до ляхів, до чехів [3],

від чехів до ятвягів,

і від ятвягів до литви, до німців,

від німців до корели,

від корели до Устюга [4],

де там були тоймичі поганії [5] і за Дишучим морем [6],

від моря до болгарів,

від болгарів до буртасів [7],

від буртасів до черемисів,

від черемисів [8] до мордви —

все те підкорене було християнському народові.

А поганські землі — великому князеві Всеволоду [9],

отцю його Юрію, князеві Київському,

дідові його Володимирові Мономаху,

яким-то половці дітей своїх лякали ще в колисках.

А литва з болота на світ не показувалася.

А угри кріпили кам’яні міста залізними брамами,

аби на них великий Володимир якось не наїхав.

А німці [10] раділи, далеко будучи за синім морем.

Буртаси, черемиси, веда [11] і мордва бортничали

на князя великого Володимира.

І кюр Мануїл Цесарегородський [12], страх маючи,

навіть великі дари посилав до нього,

аби під ним великий князь Володимир

Цесарягорода не взяв.

А в ті дні (була) біда християнам —

від великого Ярослава і до Володимира [13],

і до нинішнього Ярослава [14],

і до брата його Юрія [15], князя Володимирського.Переклад Бориса ЯценкаПереклад зроблено за виданням: Воинские повести Древней Руси. — Л., 1985.

[1] Руська земля — це метрополія, ядро, серцевина Києво-Руської держави, яка тримала у покорі 22 народи. У пам’ятці окреслено кордони імперії. До власне Руської землі не входили її колонії — Новгородська та Суздальська землі.

[2] Ідеться про Ярослава Володимировича Мудрого (бл. 978 — 1054 рр.). По його смерті Русь почала занепадати.

[3] Автор оглядає володіння імперії з Києва, де була написана пам’ятка.

[4] Устюг — місто на р. Сухоні, притоці Північної Двіни.

[5] Тоймичі поганії — язичницьке плем’я, що селилося в басейні р. Тойми — притоці Північної Двіни.

[6] Очевидно, йдеться про Біле море.

[7] Буртаси — одне з мордовських племен.

[8] Черемиси — марійці.

[9] Всеволод Велике Гніздо (1154 — 1212) — великий князь суздальський.

[10] Німці — тут, очевидно, йдеться про шведів і норвежців.

[11] Веда (вяда) — удмурти.

[12] Кюр Мануїл Цесарегородський — візантійський імператор Мануїл Комнин (1143 — 1180). Сучасником Володимира Мономаха не був, але активно допомагав його синові Юрію Долгорукому в боротьбі за київський престол, розбивши війська Угорщини, союзниці Русі у війні проти Суздаля. З цього приводу фессалонікський ритор Михаїл Антіох (1153) закликав імператора з’явитися «на півночі від Меотидського озера», тобто Азовського моря, де його привітав би суздальський князь, у той час, як «тавроскіф повісив голову в печалі» (йдеться про київського князя). Спираючись на підтримку Візантії, Долгорукий приводив на Русь усю половецьку орду дванадцять разів, спустошуючи міста і села Руської землі. Київський автор не забув цього і вирішив принизити візантійського імператора.

[13] Тобто від Ярослава Мудрого до Володимира Рюриковича, який князював у Києві в 1223 — 1235 рр. Зігнаний суперниками з престола, він потрапив у половецький полон.

[14] Йдеться про Ярослава Всеволодовича (1191 — 1246), який у 1235 — 1236 рр. став великим київським князем, тобто посів найпочесніше місце у феодальній ієрархії, тому й названий у пам’ятці перед своїм старшим братом Юрієм.

[15] Володимиро-суздальський князь Юрій Всеволодович (1188 — 1238) загинув у битві з татаро-монголами на р. Ситі.

«Слово про погибель Руської землі» — яскравий зразок багатої спадщини руського народу, присвяченої боротьбі Русі проти нашестя монголо-татар. На відміну від літописних оповідей про ті трагічні в історії правітчизни події, «Слово» говорить про це мовою високохудожньою. Для автора головне не тільки розповісти про те, як Русь протистояла загарбникам, а й повідати про це образно, емоційно, звертаючись до метафор та алегорій, надаючи реальним фактам і подіям рис нереальних, які узагальнюють їх і підносять до рівня символів.

Очевидно, «Слово про погибель Руської землі» — уривок великого епічного твору, покликаного повідати про боротьбу Русі з монголо-татарами. Вчені вважають, що твір було написано автором південноруського походження у північно-східній Русі. Час постання твору охоплює проміжок з 1238 по 1246 рр. На жаль, той твір не дійшов до нас. Проте на основі цього яскравого уривка можна говорити про його головну ідеологічну спрямованість і суспільну роль.

«Слово про погибель Руської землі» постало на грунті багатої літературної традиції, воно синтезувало в собі легенди про Володимира Мономаха, зокрема його державницький талант і воїнську мужність. Твір починається описом величі та могутності Русі, після чого, мабуть, ішла розповідь про вторгнення Батия, яка не збереглася. Пам’ятка належить до того масиву літератури та суспільно-політичної думки, котрий свідчить про особливу популярність такого жанру, як «слово». Саме в цьому жанрі творилися речі, присвячені захисту рідної вітчизни, її звеличенню, вболіванням за її долю. Наприклад, «Слово о полку Ігоревім». Ці два твори перегукуються ідейно. Їх поєднує палкий патріотизм авторів, почуття національної гідності, утвердження права батьківщини на волю і незалежність, звеличення воїнської сили і мужності, а також ритмічна будова «слів». Крім того, у пам’ятках гармонійно поєднуються звеличення і прославлення рідної землі та плач над її гіркою долею. Такий синтез двох протилежних начал сповнює твори високою емоційністю і неабиякою здатністю впливати на читача, виховувати його суспільні погляди і переконання.

«Слово про погибель Руської землі» дійшло до нас у двох списках, що є передмовами до «Повісті про житіє Олександра Невського». Це поєднання — наслідок роботи пізніших авторів, які поєднали їх як такі, що присвячені ідеалам воїнської честі та мужності.Оксана Сліпушко


[За виданням: Тисяча років української суспільно-політичної думки. У 9-ти т. — К., 2001. — Том I.]


Див. також: ориґінальний текст.

Попередня       Головна       НаступнаОпитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.