Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
16. Портрет подружжя Якобі. Тонований папір, італійський та білий олівець (35,7 × 27). [Нижній Новгород]. [8 — 9.ХІ] 1857.

Справа на портреті білим олівцем авторська дата і підпис: 1857 || Т. Шевченко.

Якобі М. К. — один з нижегородських знайомих Шевченка; член «Попечительства о детских приютах». У Якобі Шевченко брав читати нелегальну літературу, у нього ж познайомився з декабристом І. О. Анненковим.

У щоденнику від 8 листопада 1857 р. Шевченко записав: «Рисовал сегодня до обеда портреты м. и м. Якоби». На слідуючий день, тобто 9 листопада, зазначив: «Окончил портреты Якоби» (див. т. V, стор. 121, 122).

В літературі репродукується під помилковою назвою: «Портрет Зигмунтовських (?) (Зігмантовських)» (див. О. Новицький, Тарас Шевченко як маляр, Львів — Москва, 1914, стор. 47, табл. 21; Г. Д. Владимирський, А. Н. Савинов, Т. Г. Шевченко — художник, Л. — М., 1939, табл. XXVIII). З. Зигмунтовськими Шевченко зустрічався лише в Новопетровському укріпленні під час заслання, де виконані ним портрети він не підписував і не датував.

В публікації М. Мацапури цей портрет переатрибутовано як «Портрет по-/13/дружжя Якобі» (див. «До історії двох портретів», «Україна», К., 1953, № 2, стор. 29).

Попередні місця збереження: власність М. І. Костомарова, Цвєтковська галерея, ДТГ, ІТШ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 726.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . ) 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.