Опитування про фонему Е на сайті Ізборник  


[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1963. — Т. 10: Живопис, графіка 1857-1861.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
67. Автопортрет. Полотно, олія (59 × 49). [Пб.]. [І — II 1861].

В «Каталозі-путівнику Республіканської ювілейної шевченківської виставки» (К., 1941, стор. 68, № 364) зазначено, що на портреті була авторська монограма і дата: III || 1861, яких після реставрації портрета у 1948 — 1949 pp. не виявлено.

Даний автопортрет є авторським повторенням автопортрета, експонованого на академічній виставці 1860 р. (див. коментар № 164).

Датується на підставі згадки О. М. Лазаревського: «...январь и февраль [1861] просидел он почти безвыходно в комнате, изредка только посещая коротких знакомых. В это время он продолжал заниматься гравированием, писал копию с своего портрета, бывшего на выставке» (А. Лазаревский, Последний день жизни Т. Г. Шевченка, «Северная пчела», 1861, лютий, окремий відбиток, стор. 1).

За свідченням В. М. Лазаревського, цей портрет призначався Шевченком для лотереї на користь видання літератури для народних шкіл («полезных изданий»). Про дальшу історію портрета В. М. Лазаревський пише: «Этот последний разыгран был в лотерею (20 билетов по 10 p.), — выиграл архитектор Ал-др Ив. Резанов (впоследствии ректор Акад. художеств) и подарил мне» («Русский библиофил», СПБ, 1914, № 1, стор. 20).

О. М. Лазаревський помилково визначає це авторське повторення як копію.

Попередні місця збереження: власність О. І. Рєзанова, В. М. Лазаревського, С. В. Лазаревського, ВІМШ, ІТШ, ГКШ, ЦМШ.

1939 р. експонувався на Республіканській ювілейній шевченківській виставці в Києві (Каталог, № 364).


ДМШ, інв. № ж — 108. /42/


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )
Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.