Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Тарас Шевченко. Зібрання творів: У 6 т. — К., 2003. — Т. 5. — С. 422.]

Попередня     Головна     Наступна


КОМЕНТАРІ (продовження)ПАНОВЕ СУБСКРИБЕНТИ!


Джерело тексту:

Гайдамаки: Поема Т. Шевченка. — СПб., 1841. — Третя сторінка обкладинки.

Подається за цим виданням.

Датується орієнтовно за часом подання рукопису поеми «Гайдамаки» до Петербурзького цензурного комітету (11 листопада 1841 р.): жовтень — листопад 1841 р., С.-Петербург.

Автограф не відомий.

Вперше введено до збірника творів у виданні: Шевченко Т. Кобзар / За редакцією В. Доманицького. — СПб., 1907.

Субскрибент — передплатник. На видання поеми Шевченка «Гайдамаки» оголошувалась передплата. Були надруковані спеціальні квитки для передплати (див.: Тарас Шевченко: Документи та матеріали до біографії. — С. 41), які Шевченко розсилав у листах своїм знайомим для розповсюдження. Так, у листі до Г. Ф. Квітки-Основ’яненка від 8 грудня 1841 р. він писав: «Посилаю вам білети на "Гайдамаки", роздай[те], будьте ласкаві, як зумієте, вони вже надрюковані. Та... єй-богу, сором сказать, нема чим викупить з дрюкарні», а вже 28 березня 1842 р. запитував: «...чи получили ви... білети на "Гайдамаки". Коли маєте субскрибентів, то напишіть до мене швидче, бо вже тільки сто екземплярів осталось».

...соромились свою благородну фамілію... надрюковать в мужицькій книжці. — У деяких тогочасних виданнях прізвища передплатників (субскрибентів) друкувалися на третій і четвертій сторінках обкладинки. /423/


Попередня     Головна     Наступна


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . ) 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.