Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1961. — Т. 7: Живопис, графіка 1830-1847. — Кн. 1.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
24. Хлопчик з собакою в лісі. Папір, сепія (23,1 × 18,3). [Пб.]. [1840].

Внизу чорнилом напис: Неааконч. акварель худож. Шевченко. На звороті чорнилом напис рукою Шевченка: На память Козлову отъ Шевченка.

Малюнок за темою близький до незнайденої олійної картини Т. Г. Шевченка «Хлопчик-жебрак, що дає хліб собаці», за яку він у вересні 1840 р. був нагороджений срібною медаллю другого ступеня (див. прим. до № 387).

Датовано часом виконання ескіза до цього малюнка (див. рис. олівцем № 342).

Ескіз даного малюнка знаходиться на аркуші з ескізом картини Штернберга «Український шинок». Начерки на полях аркуша, а також малюнки та начерки на східні теми, разом з якими цей аркуш потрапив до Шевченка, свідчать, що ескіз малюнка виконаний не раніше січня 1840 p., коли Штернберг повернувся з Оренбурга.

В літературі зустрічається під назвою «Спящий мальчик» (И. Айзеншток, Судьба литературного наследства Т. Г. Шевченко, «Литературное наследство», М., /14/ 1935, № 19 — 20, стор. 483). В каталозі Республіканської ювілейної шевченківської виставки наведено невірно прочитаний напис на звороті: «На память Подколз... [Подколзину?] от Шевченка» (стор. 24).

Попередні місця збереження: ДТГ, ЦМШ.

1939 р. експонувався на Республіканській ювілейній шевченківській виставці у Києві (Каталог, № 114).


ДМШ, інв. № г — 889.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . ) 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.