Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1961. — Т. 7: Живопис, графіка 1830-1847. — Кн. 1.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення
123. Портрет Гаврила Родзянка. Папір, акварель (25,1 × 22,1). [Веселий Поділ]. [24.VII — 19.VIII 1845].

Зліва внизу олівцем підпис автора: Т. Шевченко.

За даними інвентарної картки ГКШ, на паспарту до малюнка, що не збереглося, рукою невідомого був напис тушшю: Рисунокъ Т. Г. Шевченка, написанъ въ Родзянкахъ Хорольск. у. П. губ. изображенъ малолетний сынъ Арк. Родзянки Гавріилъ. Пожертвованъ музею въ 1911 ходу Гавріиломъ Арк. Родзянкомъ.

Портрет датовано за співставленням таких даних: за записом у «Журнале» від 20.VII 1857 р. (див. т. V цього видання, стор. 55 — 56), Т. Г. Шевченко з 20 по 23.VII 1845 р. був на Іллінському ярмарку в Ромнах, де і познайомився з одним із Родзянок. Очевидно, з ним поїхав у с. Веселий Поділ, Хорольського пов., Полтавської губ. (нині Семенівського р-ну, Полтавської обл.).

19.VIII Шевченко був уже в Переяславі у лікаря А. Козачковського (див. «Киевский телеграф», К., 1875, № 25), а 26.X в листі до А. Родзянка Шевченко висловив жаль, що залишив Веселий Поділ.

Про знайомство Шевченка з названою родиною та про перебування його у с. Веселий Поділ свідчить і запис в «Журнале» від 9.VII 1857 р. (див. т. V цього видання, стор. 39).

Попередні місця збереження: власність Г. А. Родзянка; Харківський університет, Історичний музей ім. Г. С. Сковороди у Харкові, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 379.


Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . ) 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.