Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


[Тарас Шевченко. Повне зібрання творів в десяти томах. — К., 1964. — Т. 9: Живопис, графіка 1851-1857.]

Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення








36. Портрет Іраклія Олександровича Ускова. Тонований папір, італійський олівець, білило (32,4 × 21,3). [Новопетровське укріплення]. [Літо 1853 — VII 1857].

Справа внизу на тлі портрета рукою Шевченка білилом позначено: 1852. Z.

І. О. Усков (1811 — 1882) — комендант Новопетровського укріплення з 1853 до 1865 р.

Підтвердженням того, що на портреті зображено саме І. О. Ускова, є свідчення його дочки Н. І. Смоляк, від якої придбано цей портрет та фотопортрети Ускова пізнішого часу.

В неопублікованих матеріалах до видання малярської спадщини Шевченка О. П. Новицький, посилаючись на І. Я. Айзенштока, висловлює думку, що авторська дата (яка не відповідає часу перебування Ускова в Новопетровському укріпленні) та знак «Z» поставлені автором навмисне, щоб відхилити від себе підозру в порушенні царської заборони малювати. Знак «Z» зроблено і на малюнку Шевченка «Мангишлацький сад» (див. № 40).

А. О. Ускова в спогадах зазначає, що Шевченко спочатку поставився до І. О. Ускова з недовір’ям і лише після її прибуття до Новопетровська зблизився з усією сім’єю (див. ІЛ, ф. 77/124). /25/

Початкову дату позначено часом приїзду А. О. Ускової, кінцеву — часом виїзду Шевченка з Новопетровського укріплення.

Попередні місця збереження: власність І. О. Ускова, Н. І. Смоляк, ІТШ, ГКШ.


ДМШ, інв. № г — 272.










Попередня     Головна     Наступна                 Умовні скорочення


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . )



 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.