Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

ТАБУ (франц. tabou, від полінезійського tapu — заборонений, священний) мовне — заборона на вживання певних слів, що зумовлюється містично-забобонними, соціально-політичними, зокрема цензурними, та культурними і морально-етичними чинниками. Містично-забобонна природа Т., яка грунтується на магії мовній, є історично первинною. При Т. може бути просто неназивання відповід. предмета (засіб умовчання), але частіше зам. табуйованих слів уживаються евфемізми. Слово стає Т. унаслідок як певної своєї предметно-поняттєвої віднесеності (у переважній більшості), так і небажаних асоціацій, пов’язаних з ним самим (через пейоративність похідного знач, слова сука його намагаються не вживати і в прямому знач.). Т. поділяються за сферами вживання на виробничо-промислові (мисливське, рибальське та ін.), побутово-звичаєві, сусп.-політ. (дипломатичне, військове та ін.); є відмінність між Т. у мові чоловіків і жінок.

В основі містично-забобонного Т. лежить віра в те, що: а) пряме називання сил, істот, ворожих людині, може їх привабити, «накликати»; б) пряме називання сил, істот, потрібних людині, може, навпаки, сердити або відлякувати їх; в) заміною прямих назв непрямими можна впливати в бажаному для мовця напрямі на природу відповід. об’єкта або на ставлення до нього певних сил. Таке Т. стосується, зокрема: а) богів, щоб не гнівити їх (для укр. мови не характерне, але його залишки помітні в настанові не згадувати «всує» ім’я Боже), і злих надприрод. сил, щоб не накликати їх (зам. чорт — дідько; у Карпатах: щезник, той, воно, батько, той, що не казати); б) хвороб, смерті (тітка, кума — про пропасницю, щоб «задобрити» її; заснути навіки, покійний зам. умерти, мертвий, домовина — від дім); в) тварин — об’єктів мисл. промислу (щоб не відлякувати їх), тварин, небезпечних для людини (щоб не привабити їх або задобрити «кращим» найменуванням), свійських тварин (прирівнюючи їх до людини): ведмідь — у гуцулів вуйко, він, тот, тот старий (великий); змія — та, довга; про бджолу слід говорити не здохла, а умерла; г) певних занять, промислів: не можна, напр., запитувати, куди йде мисливець або рибалка, тобто «закудикувати»; заперечні формули типу ні пуху, ні пера! (побажання мисливцеві); г) своєї родини, свого майна, худоби (показуючи їх у гіршому світлі, ніби уберігають від «нечистої сили», «уроків» злих людей): Некрас і под. (імена, які наші предки давали дітям); худоба у сучас. значенні (від худий «поганий», «убогий»); заперечний рахунок при обліку свого майна: ні один, ні два, ні три і т. д.

Сучасне Т. зумовлюється переважно культурноетичними (стосовно сфер фізіол. відправлень, статевого життя і пов’язаних з ними частин тіла та предметів, лайок тощо) та сусп.-політ. чинниками: вагітна — при надії, у такому (делікатному) стані, не сама, готується стати матір’ю; відступити — відійти на заздалегідь підготовлені позиції (з метою вирівнювання лінії фронту).

Причини Т. можуть бути й більш випадкові: пор. невживаність у рад. час слова ненька щодо України як «націоналістичного». Може виникати вторинне Т.: зам. слова ведмідь чи діал. медвід(ь) (фонетичне спотвореної назви з букв. значенням «медоїд»), що постало як евфемізм до давнішої назви цієї тварини, пізніше виникли вуйко, він та ін.

Т. є однією з причин зміни значення слів.


О. О. Тараненко.

Попередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.