Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

УГРОРУСЬКА МОВА, угроруський язик, руський язик — локальний книжний варіант української літературної мови, побудований на основі середньозакарпатських говірок з широким залученням елементів церковнослов’янської, російської і навіть угорської мов з метою створити окрему літературну мову для закарпатців. Термін утворено від книж. топоніма Угорська Русь, яким у Галичині та Росії з 17 ст. називали пд. схили Укр. Карпат. У. м. представлена у «Русько-мадярскому словарі» Л. Чопея (1883), «Методичних граматиках угроруського языка» А. Волошина (1907, 1909), у грамат. і правопис. правилах Г. Стрипського тощо. Після розпаду Австро-Угорщини (1918-19) за окрему У. м. виступали мадярофільські керівники утворюваної на Закарпатті автономної «Руської Країни», а в роки угор.-фаш. окупації Закарпаття (1940 — 44) — створене в Ужгороді «Подкарпатское общество наук»; форми цієї мови відбивають передусім видані в той час «Грамматика угрорусского языка для середнихъ учебныхъ заведеній» (1940) та «Грамматика руського языка» І. Гарайди (1941).

Термін «угроруська мова» не однозначний. Він частково входить у ширші поняття «русинська мова» та «руська мова».

Див. також Карпаторуська мова., Русинська мова


Літ.: Грамматика угрорусского языка для середнихъ учебныхъ заведений. Изданіе Регентского комиссарского управленія въ УнгварЂ. Унгваръ, 1940.


П. П. Чучка.Попередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.