Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

УКРАЇНСЬКО-УГОРСЬКІ МОВНІ КОНТАКТИ. Розвиваються з 8 — 9 ст., коли угор. племена, перебуваючи на Пн. Причорномор’ї, мали стосунки з полянами. Свідченням цього є слова сабля ‘шабля’, хотаръ ‘межа, територія села’, шатеръ ‘шатро, намет’, шишакь ‘шолом, каска’ і т. п. — у давньоукр. мові та cseléd ‘слуга’, igric ‘музикант’, iszap ‘мілководдя’, szégye ‘риболовна сітка’, taliga ‘двоколісний візок’ тощо — в давньоугор. мові. Після здобуття нової батьківщини в Карпат, низовині угор. племена вступають у безпосередні тривалі контакти зі слов’янами, в т. ч. українцями, що не могло не позначитися на лекс. складі мов (діалектів) двох сусідніх народів. Це виявилося в наявності українізмів в угор. мові (burjan ‘бур’ян’, cerk6 ‘церква’, csereda ‘череда’, haluska ‘галушка’, kocsan ‘качан’, kocserha ‘кочерга’, kutacs ‘залізна кочережка’, pusznia ‘пасмо’, piroha ‘пироги’, polonina ‘полонина’, putypinka ‘опеньок’, zaha ‘печія’ і т. п.) та мадяризмів в укр. мові (віллонь ‘електричне світло’, дялів ‘рубанок’, марташ ‘підлива’, реселів ‘тертка’, сабів ‘кравець’, тивчир ‘лійка’, чомаг ‘пакунок’ та ін.), окремі з яких, діставши більше поширення як регіоналізми або історизми, увійшли й до літ. мови (довбиш, ґазда, леґінь тощо). Дослідження У.-у. м. к. розпочалися з 30-х pp. 19 ст.

Див. також Україністика в Угорщині, Українська мова в Угорщині.


Літ.: Michaelis Lutskay. Slavo-Ruthena Grammatica. Budae, 1830; Ласлов Чопей. Русько-мадяр. словарь. Будапешт, 1883; И. Бережанин. Въ общее о различіи славянских нарЂчій, собственно же о мало й карпато или угрорусских, 1827. В кн.: СвЂнцицкій И. С. Мат-лы по исторіи возрожденій Карпат. Руси, т. 1. Л., 1905; Bonkalo. Bettrage zur ukrainischen Wortforschung. В кн.: Archiv fur slavische Philologie, Bd. 36. Berlin, 1915; Його ж. Die ungarlandischen. Ruthenen. В кн.: Ungarische Jahrbucher (UJ), Bd. 1. Berlin-Leipzig, 1921; Ласло Дэже. К вопросу о венг. заимствованиях в закарп. памятниках XVI-XVIII вв. В кн.: Studia slavica, t. 4-7. Будапешт, 195861; Лизанець П. М. Про східнослов’ян.-мадяр, міжмовні контакти. «Мовознавство», 1969, № 3; Його ж. Угор.-укр. міжмовні контакти, ч. 1-3. Будапешт — Ужгород, 1970 — 76.


П. М. Лизанець.
Попередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.