Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

ШАШКЕВИЧ Маркіян Семенович (псевд. Руслан Шашкевич; 6.ХІ 1811, с. Підлісся, тепер Золочівського р-ну Львів, обл. — 7.VI 1843, с. Новосілки Ліські, тепер Новосілки Буського р-ну Львів, обл.; 1893 перепох. у Львові) — укр. культур. діяч, поет, фольклорист, перекладач. Освіту здобував у гімназіях Львова та Бережан. 1829 вступив до Львів, духовної семінарії, був слухачем філос. курсу в Львів, ун-ті. Висвячений на священика 1838, з 1842 був парохом у с. Новосілках. ПІ. — натхненник і духовний проводир нац.-культур. і літ. відродження в Зх. Україні у 1-й пол. 19 ст., один з організаторів «Руської трійці», що ставила перед собою широкі культур.-просвітницькі завдання, активний учасник альм. «Русалка Дністровая» (Будапешт, 1836) — першої на зх. теренах України книжки живою нар. мовою, що справила визначальний вплив на розвиток нової укр. л-ри на народномовній основі. Обстоював і втілював ідею розвитку такої л-ри, розробляв принципи фонет. правопису («Пиши — як чуєш, а читай — як видиш»). Уклав «Читанку» для нар. шкіл (1836, вид. 1850, 1853). Свої мовні переконання Ш. сформулював у брошурі (польс. мовою) «Азбука і abecadło» (Перемишль, 1836), у якій рішуче виступив проти спроби латинізації укр. алфавіту, а також у «Передслів’ї» до «Русалки Дністрової»» і рецензії на «Руське весілля» Н. Лозинського (гол. прихильника латинізації). Патріот. ідеєю любові до рідної мови пройняті поет. твори Ш. «Слово до чтителей рідного язика» та «Руська мова» (ін. назва — «Руська мати нас родила»).


Тв.: Твори. К., 1973.

Літ.: Шалата М. Й. Маркіян Шашкевич. Життя, творчість і громад.-культур. діяльність. К., 1969; Шалата М. Талант, народжений піснею. В кн.: Нар. пісні в записах Маркіяна Шашкевича. К., 1973; Дзьобан О. О. Рукописи архіву М. С. Шашкевича. Л.. 1979; «Русалка Дністрова»: Док-ти і мат-ли. К., 1989.


В. Б. Задорожний.Див. також:

Письменники Західної України 30-50-х років XIX ст.
Попередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.