Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

ЯВОРНИЦЬКИЙ (Еварницкий) Дмитро Іванович [25.Х(6.ХІ) 1855, с. Сонцівка, тепер с. Борисівка Харків, р-ну Харків, обл. — 5.VIII 1940, Дніпропетровськ] — укр. історик, лексикограф, етнограф, фольклорист, письменник, академік АН УРСР з 1929. Закін. 1881 істор.-філол. ф-т Харків. ун-ту, залишений при кафедрі рос. історії, 1886 — вчитель гімназії у Петербурзі, викладач пед. курсів. З 1891 Я. — у Ташкенті, де вів істор.-археол. діяльність. З 1836 — приватдоцент у Моск. ун-ті, з 1902 — зав. Музею старожитностей Катериносл. губ. (тепер Дніпропетровський істор. музей ім. академіка Д. І. Яворницького). В 1920 — 33 працював у Дніпроп. ун-ті. Автор праць з історії Запорізької Січі.

Досліджував укр. мову на текстах творів Т. Шевченка, тогочасних укр. письменників, фольклору. Його «Словник української мови» (вийшов тільки 1-й том, 1920, літери А-К; доля 2-го тому невідома) містить бл. 4500 слів з літ. і народнорозм. мови, яких не було в «Словарі української мови» Б. Грінченка (раніше Я. передав йому 2500 слів). Окр. питань мови Я. торкався у працях «Матеріали до біографії Т. Г. Шевченка» (1909), «Запорожці в поезії Т. Г. Шевченка» (1912), «Т. Г. Шевченко — народний український поет» (обидві — рос. мовою, 1914), «Народні основи в поезії Шевченка» (1920).


Літ.: Шубравська М. Яворницький — лексикограф. «Дніпро», 1967, № 1; Шаповал І. В пошуках скарбів. Дп., 1990.


О. Р. МазуркевичПопередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.