Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

ЄР, йор — назва літери ъ у кирилиці. У старослов’ян., давньорус. та ін. давніх слов’ян. пам’ятках позначала редукований голосний заднього ряду. Внаслідок занепаду редукованих звук ъ у слабкій позиції зник, а у сильній перейшов у [о]: укр. сон — сну (з сънъ — съна). Після занепаду редукованих (11 — 13 ст.) звукове значення літери ъ у східнослов’ян. писемності втрачене: вона перестала позначати голосний звук, стала використовуватися у функції сучас. укр. апострофа та (традиційно) у кінці слів після твердих приголосних. Таке вживання літери ъ було властиве й більшості укр. правописів 14 — 19 ст. Зникла з укр. графіки в ост. чверті 19 ст. (див. Правопис, Реформи алфавіту і графіки).


В. А. Глущенко.
ЄРИ — назва літери ъı у кирилиці. Складена з двох кирилич. літер — ъ («єр») та ı («і»), чим і пояснюється її назва. У старослов’ян., давньорус. та ін. давніх слов’ян. пам’ятках позначала нелабіалізований голосний заднього ряду верхнього підняття. Південнорус. пам’ятки починаючи з 12 ст. змішують літери ы та и, відбиваючи збіг голосних [ы] та [і] у протоукр. говорах. В укр. правописах кін. 18 — 2-ї пол. 19 ст. літера ы вживалася для позначення звука [и] (голосного переднього ряду верхньо-середнього підняття, у якому збіглися звуки [ы] та [і]) або за етимологією. Зникла з укр. графіки у 2-й пол. 19 ст. (див. Правопис, Реформи алфавіту і графіки). Див. також «Ярижка».


В. А. Глущенко.
Попередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.