Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

КУЛІШ Пантелеймон Олександрович [псевд. — Петро Забоцень, Панько Казюка, Павло Ратай, Хуторянин та ін.; крипт. — К., М., Н. М., Н. Н., П. А. К., П. К. тощо; 26.VII (7.VIII) 1819, містечко Вороніж Черніг. губ., тепер смт Шосткинського р-ну Сум. обл. — 2(14).II 1897, х. Мотронівка, тепер у складі Борзнянського р-ну Черніг. обл.] — укр. письменник, публіцист, критик, етнограф, фольклорист, історик, перекладач, видавець і громад, діяч. Навч. 1839 — 40 у Київ. ун-ті. Вчителював у Луцьку, Києві, Рівному, Петербурзі. За участь у Кирило-Мефодіївському братстві засланий до Тули (1847 — 50); після заслання був на чиновн. службі в Петербурзі (1850 — 63), Варшаві (1864 — 67). Протягом 1868 — 71 жив в Італії та Австрії, у 1871 — 76 — знову на чиновн. службі в Петербурзі; 1881 — 82 жив у Львові, з 1882 — на х. Мотронівка. К. вважав, що укр. літ. мова повинна увібрати в себе й елементи старої мови, наполягав на думці, що навчання у школах має бути рідною мовою («Граматка», 1857). У 1856 — 57 видав двотомник «Записки о Южной Руси», де запровадив новий фонет. правопис (кулішівку), який набув значного поширення, а на західноукр. землях трансформований у желехівку. Цим правописом друкувалися укр. матеріали в журн. «Основа» (1861 — 62), одним із засновників, редакторів і видавців якого був К. З 80-х pp. він намагався видозмінити свій правопис у бік більшої фонетизації (оцця — отця, беж жалю — без жалю тощо), але практика цього не прийняла.


Літ.: Гринченко Б. П. А. Кулиш. Биогр. очерк. Чернигов, 1899; Кирилюк Є. Бібліографія праць П. О. Куліша та писань про нього. К., 1929; Грушка Є. Його істинна святиня. Пантелеймон Куліш про мову. «Волинь», 1991, № 1; Огієнко І. Історія укр. літ. мови. К., 1995.


Й. О. Дзендзелівський.


Див. також:

Куліш Пантелеймон. «Філософська думка в Україні. Біобібліографічний словник».


Попередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.