Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

МІЖМОВНІ КОНТАКТИ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ. Полягають як у впливі укр. мови на інші (див. Українізм), так і у впливах ін. мов на українську. Сягають ще праслов’ян. доби. До цього періоду належать запозичення із грецької переважно за посередництвом готської або ін. герм, мов (дошка, піп, церква), частину з яких грецька сама запозичила з мов давньої Азії та Африки, зокрема давньоєгипетської (верблюд). Праслов’янської доби сягають і безпосередні або опосередковані запозичення з лат. мови (колядка, осел, котел, купувати), а також з германських (здебільшого з готської) мов (князь, король, меч), монгольської (корогва). Є певні припущення щодо запозичень з мов іранських (топір), семітських (лев), китайської (або аккадської) через тюркські або кавказькі (книга). Серед пізніших укр. запозичень — ті, що були прийняті (до 13 ст.) протоукр. діалектами, які зберігали зв’язки з ін. східнослов’янськими (через що маємо їхні відповідники в білорус, і рос. мовах). До них належать запозичення насамперед з таких мов, як старослов’янська (область), грецька (огірок, ікона, Федір), латинська (вівтар, Роман), гебрайська через грецьку (субота, Іван), скандинавська (давньошведська — якір, Ольга), тюркські (каган, ковпак). У старо- (14 — 18 ст.) й новоукраїнський (19 — 20 ст.) періоди історії укр. мови продовжувалися запозичення з грец. і лат. мов, частина з яких, репрезентована також в ін. мовах Європи, стала основою термінології інтернац. походження (див. Інтернаціоналізм). Сюди належить багато слів, запозичених конкретно з лат. або грец. мов (лат. — директор, цирк, юстиція; грец. — граматика, театр, хор), так і створених штучно з лат. і грец. коренів носіями сучас. європ. мов (грец. — телеграма, фотографія; лат. — пестицид, соціолінгвістика). Із слов’ян, мов у ці періоди найпомітнішими були впливи з боку мов польс. (див. Українсько-польські мовні контакти) і російської (див. Українсько-російські мовні контакти). Остання (з кін. 17 — 18 і особливо в 19 — 20 ст.) є джерелом як безпосередньо запозичень із неї, у т. ч. запозичених нею церковнослов’янізмів (самовар, доблесть), так і посередником частини запозичень із західноєвроп. мов (ескіз — з франц.), а також з мов народів кол. СРСР (з грузинської — сакля, тюркських — арик, комі — пельмені, саамської — тюлень). Менш помітно в запозиченнях із слов’янських позначився вплив чеської (злочин), частково через польську (брама), і білоруської (бадьорий) мов, що припадає здебільшого на 14 — 15 ст.

Порівняно незначним, переважно на діал. рівні, був вплив лит. мови (клуня, скирта), хоч Україна бл. двох століть (з 1363 до 1569) перебувала у складі Лит. держави. Здебільшого вплив на укр. мову здійснювався, особливо до кін. 18 ст., з боку тюрк, мов, кримськотатар. і турецької (чурек, ясир, діал. гич «зовсім»), а також, як правило, за їхнім посередництвом, з перс. (базар, баштан) і арабської (майдан). Частина запозичень з арабської в укр. мову потрапила через європ. мови (алгебра, зеніт, алгоритм). Крім того, інтенсивним був і лишається вплив з боку мов Зх. Європи, насамперед німецької (дах, ярмарок, ґанок), початок якого сягає ще давньокиїв. доби, і дещо пізніше (з 16 — 17 ст.) італ. (арія, автострада, сопрано), франц. (пейзаж, аванс, авангард), англійської (бокс, спорт, дизайн). Англ. вплив відчутно посилився ост. часом.

Менш помітним на укр. мову був вплив з боку суміжних рум. (бринза, царина, кошара) та утор. (довбиш, гайдук, леґінь) мов, що простежується з раннього Середньовіччя (9 — 10 ст.) і більш помітно відзначився в сусідніх укр. говірках Буковини і Закарпаття. Переважно через впливовіші західноєвропейські і російську мови (здебільшого з 18 — 19 ст.) проникали в українську значно менше, ніж з попередніх, запозичення з ін. мов Європи — фінської (тундра), естонської (кільки), латиської (айзсарги), скандинавських (риксдаг — із шведської, сага — з ісландської), нідерландської (кок, камбуз), з кельтських (кромлехи — з бретонської, фенії — з ірландської), іспанської (сигара, серенада), португальської (аутодафе, баядерка). Втім, останні дві мови передали в українську та ін мови Європи цілу низку слів з індіан. мов Лат. Америки (какао, шоколад — з мови накуатль, акажу «чорне дерево» — з мови гуарані). Через посередництво рос. і західноєвропейських мов у той самий період до української проникла ціла низка слів на позначення місц. реалій з мов Індії (йога, раджа, рупія — з санскриту), китайської (чай, женьшень), тибетської (лама), монгольської (богдихан), малайської (амок), мов Африки (банани, баобаб, горила, тамтам), Австралії (кенгуру, бумеранг).

Зростання з серед. 20 ст. екон. й політ. ваги країн Азії та Африки сприяє, природно, піднесенню впливовості їхньої культури і поширених там мов. Так, разом із посиленням ролі Японії у світ. г-ві зростає престижність і впливовість япон. мови, звідки в українську вже проникло чимало слів (дзюдо, карате, ікебана, хоку). Поштовх поширенню нових слів з івриту (новогебрайської мови) дало відродження Держави Ізраїль (кібуц, кнесет). Запозичення насамперед зводяться до лексичних, причому значна їхня частина залишається екзотизмами на позначення реалій з життя відповідного народу. Уже менша кількість слів (саме тих, що позначають реалію, яка набула загальносвіт. поширення) є інтернаціоналізмами, щоправда й з них не всі проникають в ін. мови як прямі запозичення. Частина з них калькується. Ще менша кількість ін. мовних елементів — звуків, морфем, зворотів (переважно калькованих) дістала поширення в ін. мовах, у т. ч. українській. Як правило, це елементи, запозичені здебільшого із близьких, суміжних або сучас. європ. і класич. мов. Контакти укр. мови з суміжними і віддаленішими мовами світу були і є обопільними, давши цим останнім не один українізм. Див. також Українсько-балтійські мовні контакти, Українсько-білоруські мовні контакти, Українсько-німецькі мовні контакти, Українсько-польські мовні контакти, Українсько-російські мовні контакти, Українсько-румунські мовні контакти, Українсько-словацькі мовні контакти, Українсько-тюркські мовні контакти, Українсько-угорські мовні контакти, Українсько-чеські мовні контакти.


Літ.: СУЛМ, Лексика і фразеологія. К., 1973.


О. Б. Ткаченко.Попередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.