Уклінно просимо заповнити Опитування про фемінативи  


Попередня     Головна     Наступна

ПРИМІТКИ «ЕТИКА»


«Етика» — це частина курсу лекцій Прокоповича, записаних невідомим студентом протягом 1707 — 1709 рр. Курс етики був прочитаний протягом 1708 р., тобто після логіки, фізики, математики, а можливо, й метафізики. Він входить до складу рукопису, що зберігається в ЦНБ АН УРСР (шифр ДА/П. 43), і займає аркуші 249 — 253 зв. Більша частина «Етики» відсутня (збереглися лише перші чотири розділи книжки першої). Сам поділ курсу етики на «книжки» вказує на те, що була ще щонайменше «книжка друга», в якій йшлося, можливо, \542\ про джерело пристрастей і чеснот, про необхідність підпорядкування пристрастей розумові. За аналогією з курсами етики інших професорів Києво-Могилянської академії можна припустити, що Прокопович у своєму курсі етики не міг не торкатися таких питань, як проблеми природного права й природного закону, добра і зла, щастя, свободи, волі тощо. Завершуватися курс етики міг вченням про державу та державний устрій різних країн.

«Етика» Прокоповича публікується вперше. Переклад М. В. Кашуби. Спецредакція В. Д. Литвинова.


 1 Тедорет — див. примітку 182 до кн. І «Риторики» (1 т. цього видання).

 2 Гекатей Абдерський — сучасник Александра Македонського і Птолемея Лаги, історіограф.

 3 Антисфен (близько 435 — 370 рр. до н. е.) — філософ-мораліст, засновник школи кініків, вчитель Діогена.

 4 Кратер — невідомий античний філософ. Можливо, йдеться про Кратеса — філософа-стоїка, учня Діогена Селевкійського, вчителя Панеція. \543\

Попередня     Головна     Наступна


Етимологія та історія української мови:

Датчанин:   В основі української назви датчани лежить долучення староукраїнської книжності до європейського контексту, до грецькомовної і латинськомовної науки. Саме із західних джерел прийшла -т- основи. І коли наші сучасники вживають назв датський, датчанин, то, навіть не здогадуючись, ступають по слідах, прокладених півтисячоліття тому предками, які перебували у великій європейській культурній спільноті. . . . ) 


Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.

Iзборник. Історія України IX-XVIII ст.