Опитування про проект правопису на сайті Ізборник                                        


Попередня     Головна     Наступна

«КОВАНІ СЛОВА» неологізми, що творилися діячами укр. культури кін. 19 — поч. 20 ст., «коли українському слову приходилось здобувати нові поля невідомих досі понять» (І. Франко). К. с. виникали насамперед у перекладах на укр. мову творів світ. л-ри, у публіцист. і наук. працях. «Кованими» їх називали тому, що вони часто творилися за моделями, відсутніми у тодішній укр. мові. Деякі з нових слів, що означали нові поняття і не порушували закономірностей словотвору укр. мови, ввійшли до її словникового складу. М. Старицькому належать слова «нестяма», «байдужість», «загарт», «приємність», «провинність», «млявий» «страдниця», «противовага» (сучас. противага); Олені Пчілці — «мистецтво», «переможець», «променистий»; Лесі Українці — «невідборонно»; І. Франкові — «недвижно», «невпинний», «отвір», «привид», «припис», «пречудовий», «проблиск», «прямовісно», «свідоцтво»; А. Кримському — «зміст» та ін. Діячі укр. науки і культури по-різному ставилися до К. с: М. Костомаров, І. Нечуй-Левицький, Б. Грінченко були проти них, а І. Франко у ст. «Михайло Петрович Старицький» захищав словотворчість письменника. Позитивно оцінював «кування» слів як один із засобів збагачення лексики укр. мови А. Кримський.


Літ.: Хванько А. (Кримський А.). Наша язикова скрута та спосіб зарадити лихові. «Зоря», 1891, № 24; Нечуй-Левицький І. Сьогочасна часописна мова на Україні. К., 1907; Франко І. Михайло П[етрович] Старицький. В кн.: Франко І. Зібр. тв., т. 33. К., 1982.


Є. С. Регушевський.
Див. також:

Дмитро Чижевський. Історія української літератури. Реалізм

Віталій Русанівський. Розширення функціональних меж української мови

Попередня     Головна     Наступна


Опитування сайту «Ізборник»:

Веб-опитування про проект правопису:   Українська національна комісія з питань правопису підготувала проект нової редакції Українського правопису, громадське обговорення якого триватиме до 15 вересня 2018 року. На розгляд громадськості були винесені нові правила передачі деяких власних і загальних назв, відмінювання, написання слів з великої букви, правопис іменників з числівником пів та ін. Ваші відповіді допоможуть оцінити суспільне ставлення до чинної мовної норми та запропонованих змін. Опитування )Якщо помітили помилку набору на цiй сторiнцi, видiлiть ціле слово мишкою та натисніть Ctrl+Enter.